Tükenmişlik Sendromu

0 19

Günlük işleri diğer insanların duygusal sorunlarını çözmeyi içerir. Peki terapistler bu sorunları evlerine götürmekten nasıl kaçınırlar?

Jessica Smith aynı nedenden dolayı birçok akıl sağlığı uzmanının alana girerek insanlara yardım etmek için bir terapist oldu. Lisansüstü okulda, madde bağımlılığı veya travması olan kişilerle ve ayrıca ceza adalet sistemindeki kişilerle çalışma tutkusu geliştirdi.

Hayalindeki işine mezun olduktan sonra Denver, Colorado’daki yerel bir gözaltı tesisinde devlet tarafından işletilen bir madde kullanımı tedavi merkezinde başladı. Hapishane tabanlı davranış hizmetlerinde çalıştı ve işi uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ile mücadele eden mahkumlala doğrudan temasa geçti. “Şimdi oldukça ağır suçlamalarla karşılaşan insanlarla hemen çalışmaya başladım,” diyor Smith, şimdi 31 yaşında.

Başladıktan kısa süre sonra, akut vakalarla başa çıkmanın duygusal yolunu hissetmeye başladı. “Bir süpervizöre bunu sorduğumu hatırlıyorum. Ne yapabilirim ve bu deneyimlerin bir kısmını eve götürmeyi nasıl önleyebilirim? ” diye hatırlıyor.

Smith, psikosomatik semptomlarının birincil kaynağının çalışması olduğunu fark etti.

Smith bir yıl boyunca daha bastırdı, ancak daha sonra psikosomatik semptomlar yaşamaya başladı . İlk başta nereden geldiğinden emin değildi, ama sonunda birincil kaynağın işi olduğunu fark etti . “Bir müşteriyle oturduğum bir yere gittim ve kendimi korumak için kendimi duvarda buldum. Onları güvende hissetmek için duvarı yıkabilmem gerektiğini biliyordum. ” Smith istifa etti ve seyahat etmeye ara verdi. Bugün özel bir muayenehane işletiyor ve artık ABD ceza adalet sisteminde çalışmıyor.

Duygusal olarak yorucu

Günümüzde stres ve tükenmişlik modern çalışma hayatının sadece düzenli bir parçası gibi görünebilir. 2019’da Dünya Sağlık Örgütü tükenmişliği mesleki bir fenomen olarak listelemiş ve bunu “başarılı bir şekilde yönetilmeyen kronik işyeri stresinden kaynaklanan kavramsallaştırılmış bir sendrom” olarak tanımlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü tükenmişliği “başarılı bir şekilde yönetilmeyen işyeri stresinden kaynaklanan bir sendrom” olarak tanımlıyor. (Getty Images)

Smith gibi akıl sağlığı profesyonelleri kesinlikle bu tür baskılardan muaf değiller, ancak duygusal sorunlar ve travma ile günlük olarak çalışmayla maruz kalıyorlar.

2018 yılında, Amerikan Psikoloji Derneği , akıl sağlığı hizmetleri sağlayıcıları arasında tükenmişliği inceleyen birkaç araştırmayı analiz ettiğinde, araştırmacıları “akıl sağlığı uygulayıcılarının % 21 ila % 61’inde tükenmişlik belirtileri yaşadığını” buldu. Journal of Clinical Psychology’de yayınlanan 2018 araştırma inceleme makalesi , 9.000 psikoterapisti içeren 30 yıllık bu konudaki araştırmayı analiz etti. Örneklendirdikleri terapistlerin yarısından fazlası “orta-yüksek düzeyde stres ve tükenmişlik” bildirmiştir.

Suçluluk ve kırık bir sistem

Smith gibi, Seattle, Washington’da bulunan 39 yaşındaki lisanslı bir psikoterapist Ivy Kwong da kariyerinin başlarında tükenmişlik yaşadı. Stajyer olarak Kwong, Orta ve Güney Amerika’dan göçmen çocuklarla çalıştı. Sadece müşterilerinin çoğunu sürekli “hayatta kalma moduna” sokan travmalara maruz kalmadı, aynı zamanda sınırlı kaynaklarla da çalışıyordu. Örneğin, oturumlarının çoğu İspanyolca konuşan bir tercüman gerektiriyordu, ancak tercüman her zaman oturumlarda olamazdı. Kwong, tükenmişliğe yol açan birçok şeyin “etkili olma yeteneğimi etkileyen sistemik sorunları fark etmek olduğunu” söyledi.

Smith’e göre, aynı kısıtlamalarla çalışmayan terapistler için bile tükenmişlik sinsi yollarla görünebilir. Eğitimlerinde öz bakımın önemini öğretmesine rağmen, birçoğu çok geç olana kadar tükenmişliğe doğru ilerlediklerinin farkında değildir. Amerikan Danışma Derneği lisanslı profesyonel danışman uzmanı Dr. Gregory Moffatt, akıl sağlığı profesyonelleri başkalarını daha iyi yapmaya odaklandıkları için genellikle kendilerini “yenilmez” hissettiklerini söylüyor.

Akıl sağlığı profesyonellerindeki tükenmişlik, terapistlerin başkalarının acı ve acılarını çektiği ‘şefkat yorgunluğu’ ile ortaya çıkabilir.

Öz bakımla ilişkili bir suçluluk duygusu da var. “Bencil bir şey yapıyormuş gibi hissediyoruz,” diye ekliyor Moffatt. Onun için, uyandırma çağrısı, evliliği kırılmaya başladığında geldi . Neyse ki, karısıyla ilişkisini yeniden inşa etmek ve güçlendirmek, kendi kendine bakım uygulaması geliştirmek ve gelecekte aynı duruma geçmesini önlemek için uyarı işaretlerini tanımlamak için deneyimini kullanabildi. 

Dikkat edilmesi gereken işaretler

Aşırı durumlarda, akıl sağlığı profesyonellerindeki tükenmişlik “şefkat yorgunluğu” ile kendini gösterebilir. Smith, terapistin “başkalarının acı ve acılarını” üstlendiği yerdir. Danışmanlar ve terapistler müşterileriyle benzer semptomlar yaşamaya başladığında şefkat yorgunluğu dolaylı travmaya geçebilir.

Daha az aşırı durumlarda, tükenmişlik belirtileri odak eksikliği, sürekli yorgunluk ve kapanamamayı içerebilir. Haberlerde bir trajedi görseydiniz, tepkiniz biraz donuklaşıyor ”diyor New York’ta özel bir muayenehane olan bir psikolog Dr Harrald Magny.

Diğerleri için, ruh halini değiştirmeye dikkat etmekle ilgilidir. Los Angeles merkezli bir travma terapisti ve podcast Latinx Therapy’nin sunucusu Adriana Alejandre, “Eve geldiğimde ve daha tutarlı bir şekilde gerçekleştiğinde enerji seviyelerimin düştüğünü fark ediyorum ve duygusal olarak aile içinde mevcut değilim”

Öz bakımın önemi

Bu makale için görüşülen hemen hemen tüm akıl sağlığı uygulayıcıları, terapistlerin ve danışmanların öz bakım konusunda vaaz ettiklerini uygulamada daha iyi olmaları gerektiğine karar verdiler. Görünen şey her birey için farklı olacaktır, ancak önemli olan uygun sınırları ayarlayabilmektir.

Birçok akıl sağlığı pratisyeni, danışmanların vaaz ettikleri kişisel bakımı uygulamada gelişmeleri gerektiği konusunda hemfikirdir. (Getty Images)

Psikoterapist ve yazarı Lori Gottlieb, terapistlerin “yapabildikleri her şeyi yapma” zihniyetinden uzaklaşmaları gerektiğini söylüyor. Örneğin Gottlieb, müşterilerinin onunla iletişime geçmesi için belirli saatler belirliyor. “Bekleyemeyen bir şey gelirse, 911’i aramaları veya acil servise gitmeleri gerekir” diyor. Ayrıca, randevular arasında yeterli molalar vermek, uygun şekilde yemek yemek ve düzenli egzersiz yapmak gibi temel kişisel bakım uygulamalarının önemini vurgulamaktadır. Uygulayıcılar çalışmalarına fazla yatırım yaptıklarında, bu şeyler pencereden dışarı çıkabilir, diyor Gottlieb.

Alejandre için durum yükünü “yüksek seviye ihtiyaç” ve “düşük seviye ihtiyaç” arasında dengelemekle ilgilidir. “Çok ağır seanslardan sonra mola veriyorum ve duraklamak için yer açıyorum.” Smith ve Kwong için kiminle çalışacaklarını seçebilmek tükenmişliği önlemenin kritik bir parçası olmuştur. Moffatt ve Magny, akran desteğine sahip olmanın ve danışmanlık hizmetlerine kendileri erişmeye istekli olmanın önemini vurgulamaktadır. Birçok kişi tükenmişlik hakkında daha açık ve dürüst konuşmaların zihinsel sağlık mesleğindeki yaygınlığının azaltılmasına yardımcı olacağını kabul ediyor.

“Daha fazla insanın kendi kendine bakım stratejileri hakkında konuştuğunu görmek istiyorum,” diyor Alejandre. Öz bakımın ilişkili olduğu pahalı uygulamaları duymakla ilgilenmediğini,  “insanların günlük olarak mutlu olmalarını, onları mutlu eden, devam eden zenginliklerine katkıda bulundukları çok ince şeyleri vurguladığını vurguluyor.”

Yorumlar
Loading...
Enable Notifications    Ok No thanks