Koronavirüs aşısı maymunlar üzerinde başarılı oldu

0 139

Çin’de labaratuvarlarında yapılan maymun deneylerinin başarılı olduğu, bir sonraki aşamada insanlar üzerinde deneneceği açıklandı.

Çinli Sinovac biyoteknoloji şirketi yeni tip koronavirüsü (Covid-19) aşısının maymunlar üzerinde denendiğini ve aşı sayesinde maymunların koronavirüse karşı büyük ölçüde korunaklı olduğu bildirildi.

Aşının maymunlar üzerinde yapılan denemelerinde “deneklerde antikor üretimine bağlı olmayan iyileşme görüldüğü” bildirildi.

Sinovac şirketi, Rhesus makaklarını uygulanan ve başarılı olan aşının bu aşamadan sonra 144 insan üzerinde test edileceğini duyurdu.

Firma, başarılı olması halinde, bu aşıdan yılda 100 milyon doz üterme kapasitesine sahip olduklarını da açıkladı.

Sinovac biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu’na (SARS) yol açan koronavirüsü içeren bir aşı adayının klinik denemelerine de 14 Nisan’da onay verilmişti.

Çin’de klinik denemelere başlandı

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Çin’de üçüncü aşı adayının klinik denemelerine başlandığı bildirildi.

“Clinical Trials Arena” internet sitesinde yer alan habere göre, Vuhan Viroloji Enstitüsü, Vuhan Biyoloji Ürünleri Enstitüsü ve Çin Ulusal İlaç Sanayi Grubu bünyesindeki Sinopharm şirketi tarafından geliştirilen aşı, insanlar üzerinde test edilmeye başlandı.

Henan eyaletine bağlı Cıazuo şehrinde yapılan birinci aşama klinik denemelere 96 gönüllü katıldı.

Aşının güvenliğinin sınandığı birinci aşama başarılı sonuç verirken aşı adayının etkililiğini belirlemeyi amaçlayan ikinci aşama denemelere en kısa sürede geçilmesi planlanıyor.

Farklı virüs, bakteri ve patojen parçalarının birleşiminden oluşan aşı adayının klinik denemelerinin bir yıl içinde sonuçlanması umuluyor.

Klinik denemelerin başlaması, bir aşı adayının kısa sürede kullanılabilir hale geleceği anlamına gelmiyor. Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada az sayıdaki sağlıklı kişi üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada aşının etkinliği, deney ve kontrol gruplarına ayrılan 100’den fazla kişi üzerinde test edilirken üçüncü ve son aşamada aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Potansiyel aşının klinik denemelerine 14 Nisan’da onay verilmişti.

İki aşı adayının daha klinik denemeleri sürüyor

Ülkede iki aşı adayının daha klinik denemelerine devam ediliyor.

Çin Askeri Tıp Akademisi ve CanSino ilaç şirketinin ortak geliştirdiği, Kovid-19’un hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını barındıran bir “alt birim” aşının ikinci aşama klinik denemelerine 12 Nisan’da başlanmıştı.

Genetik mühendislik ürünü alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren “birim” aşıların aksine virüsün kendi kendini üretemeyen bir parçasını içeriyor. Virüsün zayıflatılmış canlı bir halini içeren “birim aşılara” göre daha güvenli olan alt birim aşılar, bağışıklık etkisi bakımından daha zayıf görülüyor.

Yorumlar
Loading...