Japon İmparatoru’ndan Kürt siyasetçiye altın madalya

0 153

Japonya İmparatoru Naruhito, belediyeler düzeyinde Japonya ile Irak arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik hizmetlerinden ötürü, eski Halepçe Belediye Başkanı Hıdır Kerim Muhammed’e altın madalya verdi.

Rûdaw’a konuşan Halepçe eski Belediye Başkanı Hıdır Kerim Muhammed, İmparator Naruhito’nun kendisini imparatorluk altın madalyası (The Order of the rising Sun, Golden Rays with Rosette) ile onurlandırdığını söyledi.

Muhammed, “2005’ten beri Dünya Barışı İçin Belediyeler Birliği üyesiyim. 2008’den beri birliğin başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. Her yıl farklı ülkelerde akivitelerimiz var. 2007’de Halepçe’de bir konferans organize ettik. Bizim çabalarımızla Kürt-Japon dsotluk grubu kuruldu. Bu faaliyetler sayesinde Halepçe Belediyesi ile dünyanın farklı ülkelerindeki belediyeler arasında ekonomik, kültürel ve sanatsal ilişkiler gelişti” dedi.  

Tüm bu faaliyetlerinden ötürü Japon İmparatoru’nun kendisini onurlandırdığını belirten Hıdır Kerim Muhammed, “İmparatoru Naruhito, belediyeler düzeyinde Japonya ile Irak arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik hizmetlerinden ötürü beni bu ödüle layık gördü. Bu benim için büyük bir onur”

Japonya’nın Irak Büyükelçiliği’nin de geçen yıl kendisine madalya verdiğini hatırlatan Muhammed, madalyanın önümüzdeki günlerde kendisine takdim edileceğini söyledi.

The Order of the rising Sun, Golden Rays with Rosette, 1975 yılından beri Japon İmparatorları tarafından ülkenin uluslararası ilişkilerine ve doğanın korunmasına hizmet eden kişilere veriliyor.

Japonya İmparatoru Akihito da 2017’de bu ödülü Japon otomotiv devi Toyota’nın Kürdistan Bölgesi Müdürü Azad Bacgir’e vermişti.  

Yorumlar
Loading...