Greta Thunberg AB’nin yeni iklim yasası ‘teslim oldu’

0 20

İsveçli genç aktivist Greta Thunberg AB’nin iklim değişikliği ile mücadele planını geri çevirerek MEP’lere “teslim olma” anlamına geldiğini söyledi.

AB Thunberg Çarşamba günü Brüksel’de yaptığı konuşmada, AB karbon emisyonlarını azaltmak için önerilen bir yasayı açıkladı.

Geçilirse, yasa, AB’nin 2050 yılına kadar karbon nötr olmasını yasal bir zorunluluk haline getirecekti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yasayı “Avrupa Yeşil Anlaşması’nın kalbi” olarak selamladı.

Ancak 17 yaşındaki Bayan Thunberg, yasayı “boş sözler” olarak reddetti ve AB’yi iklim değişikliğinde bir lider gibi davranmakla suçladı.

Avrupa Parlamentosu çevre komitesine verdiği demeçte Thunberg, “Eviniz yanarken, evden çıkmaya başlamak için birkaç yıl daha beklemiyorsunuz. Ancak Komisyon bugün bunu öneriyor.” Dedi.

Yetkili, AB Komisyonuna daha sert karbon azaltma hedefleri koyma konusunda daha fazla yetki verecek yasaların yeterince ilerlemediğini söyledi.

Yasa, Bayan Thunberg, AB’nin 197 ülkeyi sera gazı azaltımlarına adayan bir anlaşma olan Paris anlaşmasından “vazgeçtiğini” kabul etti .

Aktivist, “Bu iklim yasası teslim oluyor. Doğa pazarlık yapmıyor ve fizikle anlaşma yapamazsınız.” Dedi.

Green Deal önlem paketinin dünyaya küresel ısınmayı 1.5C ile sınırlaması için “% 50’den daha az şans” vereceğini söyledi.

Paris iklim anlaşmasına kaydolan ülkeler, küresel sıcaklıkları 1.5C’nin altında “sınırlamaya gayret” etmeyi kabul ettiler.

AB’nin Yeşil Anlaşması nedir?

Avrupa Yeşil Anlaşması şunları içerir:

  • 100 milyar Avro (£ 86 milyon Avro) Adil Geçiş Mekanizması, hala büyük ölçüde fosil yakıtlara ve “karbon yoğun süreçlere” bağımlı ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçmelerine yardımcı oluyor
  • Sera gazı emisyonlarını, mevcut% 40’lık bir kesimin hedefi yerine, 2030’a kadar 1990 seviyelerinin% 50’sine veya daha düşük seviyesine düşürme önerileri
  • 2050 yılına kadar AB’yi “iklim tarafsızlığına geri dönüşü olmayan bir yola sokacak” bir yasa
  • Daha sürdürülebilir ürünleri ve gıda üretimi ve dağıtımının sürdürülebilirliğini iyileştirmek için bir “çiftlikten çatala” stratejisini ele alacak daha dairesel bir ekonomiyi (atıkları ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir sistem) teşvik etme planı

Thunberg, “Uzak hedefleriniz, birkaç yıl daha yüksek bugün bile yüksek emisyonlar devam ederse hiçbir şey ifade etmeyecektir, çünkü 2030 veya 2050 hedeflerinize ulaşma şansımız bile olmadan kalan karbon bütçemizi tüketecektir.” Dedi. .

Siyasetçilere ateşli konuşmalarıyla tanınan Thunberg, küresel iklim değişikliği hareketinin öncüsü oldu.

2018’deki İsveç parlamentosu dışındaki solo protestosu milyonlarca gence Cuma günleri okul iklim grev kampanyasına katılmaları için ilham verdi.

Geçen hafta batı İngiltere’deki Bristol’de 15.000 kişilik bir kalabalığın önüne çıktı. “İktidardakileri”, “dünya yanarken susturulamayacağı” konusunda uyardı.

Yorumlar
Loading...