Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 100 milyon dolarlık kredi

0 38

Dünya Bankası, yeni tip coronavirüs (Covid-19) pandemisi için Türkiye’ye 100 milyon dolarlık bir krediyi onayladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi için Dünya Bankası (World Bank), Türkiye’ye önemli bir krediyi onayladı. 24 Nisan’da onaylanan kredinin miktarı 100 milyon dolar olarak açıklandı.

Dünya Bankası’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre kredi, Türkiye’nin Covid-19 pandemisinin sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için hazırlandı. Onaylanan Acil Covid-19 Sağlık Projesi, Dünya Bankası’nın 2 Nisan 2020 tarihinde açıkladığı 14 milyar dolar tutarındaki küresel Hızlandırılmış Fonu’nun bir parçasını oluşturdu.

KREDİ İKİ FARKLI BİLEŞENDEN OLUŞUYOR

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacak 100 milyon dolarlık kredi, Covid-19 pandemisinin yayılma hızını kesmek ve sağlık sisteminin vakaları tespit ve tedavi etme kapasitesini güçlendirmek için hükümeti desteklemeye yönelik iki bileşenden oluşuyor.

Birinci bileşen olan 98 milyon dolarlık kredi dilimi ‘Acil Covid-19 Müdahalesi’ için kullanılacak. Burada Covid-19 salgınından etkilenen vakaların teşhisi ve triajı için sağlık sisteminin acil olarak ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz, malzeme ve eğitim hizmetlerinin sağlanması amacıyla, test ve takip sistemlerinin güçlendirilmesi ve ön safta sunulan hizmetler için ihtiyaç duyulan cihazların temini; yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarının tanısı ve tedavisi için ihtiyaç duyulan tıbbi cihazların ve malzemelerin finansmanı yoluyla hastalık yönetiminin ve tedavisinin desteklenmesi gibi amaçlar hedefleniyor.

İkinci bileşen olan 2 milyon dolarlık Proje Yönetimi, İzleme ve Değerlendirme dilimi projenin uygulanması ve kaydedilen ilerlemenin izlenmesi ve değerlendirilmesi için ihtiyaç duyulacak insan kaynakları ile idari kaynaklarını destekleyecek. (Kaynak: Dünya)

Yorumlar
Loading...