Çekirge sürüleri Uganda ve Tanzanya’ya ulaştıkça gıda korkusu artıyor

0 16

Doğu Afrika’da salgın, Kenya ve Somali kıyılarında mahsulleri harap etti.

Birleşmiş Milletler, zaten kırılgan bir bölgede milyonlarca insanın açlıkla tehdit ettiğini söyleyerek, Doğu Afrika’nın çoğunu kapsayan büyük çekirge sürüleri Uganda ve Tanzanya’ya ulaştı .

Tanzanya, Kilimanjaro Dağı’na yakın kuzey sınır alanlarında sürüler tespit etti ve böceklerin yayılmasını önlemenin en etkili aracı olarak görülen bir taktik olan pestisit püskürtmek için üç uçak kiraladı.

Ugandalı yetkililer pestisitleri etkilenen bölgelere gönderdi ve binlerce askeri seferber etti.

Tarım bakanlığında bitki koruma komiseri Stephen Byantwale, “Motorlu püskürtücüler, drone ve manuel püskürtücüler kullanıyoruz,” dedi. “[Çekirgeler] orman yangını gibi yayılıyorlar, bu yüzden gerçek, büyük bir tehdit.”

Doğu Afrika’daki salgın on yıllardır en ciddi olanıdır ve Kenya ve Somali kıyılarında mahsulleri harap etmiştir.

İklim uzmanları, Aralık ayında Somali’den gelen güçlü bir siklonun desteklediği alışılmadık derecede şiddetli yağışlara krizde önemli bir faktör olarak dikkat çekti. Çekirgeler, Arap yarımadasından, siklonlar Umman çöllerine çok miktarda yağmur döktükten sonra mükemmel üreme koşulları yarattı.

Kenya’nın kuzey doğusunda özellikle büyük bir sürü, 60km uzunluğunda ve 40km genişliğindedir. Küçük bir böcek sürüsü bile günde 35.000 kişi için yeterli yiyecek tüketebilir.

Arap yarımadasının istilası Hindistan ve Pakistan’ı da etkiledi.

Önümüzdeki haftalarda bölgede daha fazla yağış bekleniyor. Uzmanlar, daha kuru havanın beklendiği Haziran’a kadar kontrol edilmezse çekirge sayısının 500 katına kadar büyüyebileceğinden korkuyorlar.

Bir zorluk, birçok çekirdeğin Somali’nin yarı özerk Puntland bölgesinde üremesi. Bölgenin çoğu, aşırı İslamcı grup El-Şebab tarafından tehdit ediliyor ya da tutuluyor. Bu, böcekleri öldürmek için hava püskürtmesini gerçekleştirmeyi zorlaştırıyor veya imkansız hale getirir.

Bölgesel yetkililer, tek bir sürünün yaklaşık 250 futbol sahası büyüklüğünde bir alan olan tarım arazileri için metrekare başına 150 milyon çekirdeği içerebileceğini söyledi.

Ülkenin neredeyse yarısının yıllarca süren iç savaştan doğduğu için açlıkla karşı karşıya olduğu Güney Sudan için endişeler var .

Bu salgından önce bile, yaklaşık 20 milyon insan, periyodik kuraklık ve seller nedeniyle uzun süredir zorlu olan Doğu Afrika bölgesinde yüksek düzeyde gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldı. Bazı analistler, iklim değişikliğindeki akasya salgınını suçladılar, ancak doğrudan bir bağ kurmak zor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kıdemli çekirge görevlisi Keith Cressman, “Siklonların sürülerin kaynağı olduğunu biliyoruz – ve son 10 yılda Hint Okyanusu’ndaki siklon sıklığında bir artış oldu” .

“Normalde hiç yoktur, belki de yoktur. Yani bu çok sıradışı. İklim değişikliğine doğrudan atfetmek zordur, ancak Hint Okyanusu’ndaki siklonların sıklığının artması eğilimi devam ederse, bu kesinlikle Afrika Boynuzu’ndaki keçiboynuzu sürülerindeki artışa dönüşecektir . ”

Doğu Afrika’daki tehdit, sürü oluşturan türlerden biri olan çöl keçisinden kaynaklanmaktadır. 1900’lerden beri altı büyük çöl keçiboynuzu ve sonuncusu 1987-89 yıllarında olmuştur. Keçiboynuzu veba sayısında son büyük artış 2003-05’te meydana geldi.

Yorumlar
Loading...