Bir milyar Android cihaz saldırı riski altında

0 25

Bir milyardan fazla Android cihaz artık güvenlik güncellemeleriyle korunmadığı için saldırıya uğrama riski altında.

Güvenlik açığı, tüm dünyadaki kullanıcıları veri hırsızlığı, fidye talepleri ve diğer kötü amaçlı yazılım saldırılarına maruz bırakabilir.

2012 veya daha önce piyasaya sürülen bir Android telefon kullanan herkes özellikle endişe duymalıdır.

Google’ın kendi verileri, dünya çapındaki Android kullanıcılarının% 42,1’inin işletim sisteminin 6.0 veya daha eski sürümlerinde olduğunu göstermektedir.

Android güvenlik bültenine göre, 2019’da Android sistemi için 7.0’ın altındaki sürümler için herhangi bir güvenlik yaması yok.

Dünyadaki her beş Android kullanıcısından ikisinin artık güvenlik güncellemesi almadığı sonucuna varılıyor

Daha sonra beş telefon test edildi.

  • Motorola X
  • Samsung Galaxy A5
  • Sony Xperia Z2
  • LG / Google Nexus 5
  • Samsung Galaxy S6

Anti-virüs laboratuvarı AV Comparatives’den telefonlara kötü amaçlı yazılım gönderilmesi istendi – ve her telefonda başarılı oldu ve bazılarında birden fazla problem oluşturdu.

Bulgularını Google ile paylaşıldığı , ancak teknoloji devinin “cihazları artık desteklenmeyen kullanıcılara yardımcı olmak için bir planları olmadığını ve bu konuda güvence veremediğini” söyledi.

İnsanlar, Google ve diğerlerinin, akıllı cihazlar için ne kadar güncelleme yapılacağı konusunda çok daha fazla şeffaflık sağlamasını istiyor.

Ayrıca insanlar, mobil endüstrinin, güvenlik güncellemeleri artık mevcut olmadığında müşterilere seçenekleri hakkında destek vermek için daha iyi bir iş yapması gerektiğini söyledi.

Bilgi işlem editörü şunları söyledi: “Pahalı Android cihazların güvenlik desteğini kaybetmeden önce çok kısa bir raf ömrüne sahip olması milyonlarca kullanıcıyı bilgisayar korsanlarına kurban gitmeleri durumunda ciddi sonuçlar alma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

“Google ve telefon üreticilerinin güvenlik güncellemeleri konusunda açık olmaları gerekir; bunların ne kadar sürecekleri ve müşterilerin tükendiğinde ne yapmaları gerektiği hakkında net bilgiler verilmesi.

Ve şöyle devam etti: “Hükümet, üreticilerin akıllı cihazlar için güvenlik güncellemeleri ve tüketiciler üzerindeki etkileri konusunda çok daha şeffaf olmasını sağlamak için planlanan mevzuatı da ileriye taşımalıdır.”

Telefonunuzun savunmasız olup olmadığını ve ne yapılacağını kontrol etme

  • Android cihazınız iki yıldan eskiyse, işletim sisteminin daha yeni bir sürümüne güncellenip güncellenemeyeceğini kontrol edin. Android 7.0 Nougat’tan daha eski bir sürümdeyseniz, Ayarlar> Sistem> Gelişmiş Sistem güncellemesi ile güncellemeyi deneyin
  • Güncelleme yapamıyorsanız, özellikle Android 4 veya daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, telefonunuz saldırıya uğrayabilir. Bu durumda, Google Play mağazası dışındaki uygulamaları indirirken dikkatli olun
  • Şüpheli SMS veya MMS mesajlarına da dikkat edin
  • Verileri en az iki yerde yedekleyin (sabit sürücü ve bulut hizmeti)
  • Bir uygulama aracılığıyla mobil bir antivirüs yükleyin, ancak seçimin eski telefonlar için sınırlı olduğunu unutmayın
Yorumlar
Loading...